היווצרות עובש וטחב על גבי חומרי איטום

הופעת עובש וטחב על גבי חומרי איטום הינה תופעה שחוזרת על עצמה. ניתן להבחין בנקודות שחורים וכתמים המופיעים על גבי משטח חומר האיטום לאחר ייבושו. פטריות הן חיידקים; מתוך 250,000 סוגים של פטריות הידועים ישנן 50,000 סוגים השייכים לקבוצת פטריות העובש. הנקודות השחורות המופיעות על גבי המשטח הן למעשה תוצר של חילוף החומרים של פטריות העובש.

סיבות

עובש גדל כתוצאה של מספר סיבות סביבתיות

  1. לחות רבה וזרימת אויר גרועה בחדרים רטובים ומטבחים.
  2. פסולת אורגנית מחומרים על משטח חומר האיטום (סבון, סבון גוף, שאריות מזון במטבח…)
  3. טמפרטורה חמה

חומרי איטום גמישים (סיליקונים, פולימרים היברידים) הינם חומרי בידוד מצוינים; לכן הם אינם מוליכים תרמים. כתוצאה מכך הם החלק הכי חם על פני משטח האריחים  והכי מתאימים להתפתחות פטריות עובש על הפסולת האורגנית מחומרים הקיימים על המשטח. פטרית העובש מייצרת נבגים מיקרוסקופיים, לרוב חד תאיים, המופצים כמו אבק. פטריות העובש הינן עמידות ובעלות אורך חיים ארוך.

לאחר שהנבגים נמצאים על גבי חומר האיטום וכששלושת התנאים להתפתחות העובש קיימים (לחות, פסולת אורגנית, טמפרטורה גבוה), הנבגים יספגו תחילה את הלחות, יתנפחו ויופיע כתם עגול שיגדל להיות רקמת נבגים.

רקמת הנבגים (מיסליום) יכולה להתפתח במהירות. בשלב זה התפתחות פטריית העובש הינה מוגבלת לפסולת האורגנית הנמצאת על משטח חומר האיטום (גידול עובש ראשוני).

אמצעי פעולה

סודל מציעה חומרי איטום המכילים מעכבי התפתחות פטריות (פונגיציט). בין החומרים המוצעים המכילים מעכבי התפתחות פטריות: סיליקון U, סילירב S, סילירב MA (לאבן טבעית), סילירב 2/S, סילירב NES, סילירב קלין-רום, סודה-סיל 240FC. סודל משתמשת רק בפונגיציט שאינו מכיל מתכות כבדות בכדי להגן על הסביבה.

מעכב התפתחות הפטריות נועד כדי לחסום את היווצרות העובש, אך בעקבות תהליך זה החומר מתעכל. כמות הפונגיציט הנמצא בחומר האיטום הולך ופוחת עם הזמן, ולאחר שריכוז הפונגיציט מתדלדל, עובש יכול להיווצר על גבי משטח חומר האיטום.

בשל כך, חומר איטום המכיל מעכב התפתחות פטריות יישאר לזמן ארוך יותר ללא עובש מאשר חומר איטום אשר אינו מכיל פונגיציט, אך לאחר זמן מה (תלוי בתנאי סביבה בה חומר האיטום יושם) יווצר עובש על גבי חומר האיטום הסניטרי גם כן.

מניעת התפתחות עובש וטחב

יש לציין כי נקיון של פני שטח חומר האיטום ימנע היווצרות של פטריות. ניקוי וחיטוי על בסיס קבוע של פני השטח של חומר האיטום וכן של חומרים בסביבתו ימנע היווצרות של עובש.

הפרמטרים הסביבתיים (טמפרטורה, לחות, כמות נבגים) חשובים גם כן. אין זה אפשרי למנוע את נוכחותם של נבגי הפטריות בסביבה. אך בסביבה אשר באופן קבוע מאווררת ונשמרת יבשה הביצועים של חומר האיטום נגד עובש ארוכים יותר.

בנוסף יש לנקות את שטח המרווח על בסיס קבוע עם חומר ניקוי טבעי או אלקלי ולחטא על בסיס קבוע עם חומר חיטוי חיידקים. אין להשתמש בחומרי ניקוי על בסיס חומצה מכיוון שהם מעודדים היווצרות עובש.

מה לעשות כשעובש נוצר על גבי חומר האיטום

כל עוד העובש נוצר רק על פני שטח חומר האיטום ניתן לרסס אותו בתרסיס נגד עובש או מוצרים דומים. מוצרים אלה יהרגו את פטריות העובש וניתן לנקות בקלות את השאריות השחורות.

ברגע שהעובש גדל אל תוך עומק חומר האיטום, יש להסיר לחלוטין את החומר. לפני שמיישמים מחדש חומר איטום סניטרי יש לוודא כי המרווח נקי לחלוטין מפטריות על ידי ריסוס תרסיס נגד עובש אל המרווח וסביבתו.

 

*תורגם ממאמר טכני של חברת סודל